Sanallaştırma Çözümleri

Günümüz teknolojisinde işletmeler sunucu ihtiyaçlarını tek bir fiziksel donanım üzerinde çalışan işletim sistemi ve uygulama sunucuları ile karşılamak yerine, sanalaştırma çözümlerine yönelmektedirler. Haliyle sanallaştırma çözümleri bilişim teknolojilerinin vazgeçilmez bir öğesi olmuş, neredeyse sunucu ihtiyaçlarını karşılama noktasında da standart çözüm haline gelmiştir.

Peki nedir bu sanallaştırma? Ne işe yarar? Neden kullanılmalıdır?
Basit bir dil ile anlatmak gerekirse;
Her sunucu ihtiyacınızda işlemci, bellek ve depolama biriminden oluşan standart bir sunucu donanımı aldığınızı varsayalım. Bu durumda;
Sunucununuzu kapasitesinin altında kullanmak zorunda kalabilir ya da sunucunuzun fiziksel kapasitesine takılır ve yeni sunucu yatırımı yapmak durumunda kalabilirsiniz.
Her sunucunun ayrı yönetilmesi, enerji sarfiyatı, bakım maliyeti vs. gibi karşınıza çıkacak ek maliyetlere de katlanmak zorunda kalırsınız.
Ek olarak, Felaket durumlarında başarızlığı da göze almanız gerekebilir. İşte tam da bu noktada çözüm olarak karşımıza sanallaştırma çıkmaktadır.

En ilkel tanımıyla sanallaştırma, tek bir sunucu donanımı üzerinde birden fazla işletim sistemini çalıştırarak , sunucunun fiziksel kaynaklarını bu işletim sistemlerine ihtiyacı oranında dağıtmanızı sağlayan sunucu çözümüdür. Sanallaştırma bu haliyle bile sağladığı kolaylıklar ile standart sunucu çözümünden daha çok maliyet avantajı ve esnek yönetim imkanı sunmaktadır.

Avantajları sayesinde en yaygın kullanım şekli ise, işlemci ve bellek ihtiyaçları için bir sunucu donanımı, depolama ihtiyaçları için ise bir storage donanımı satın almak şeklindedir. Bu sayede, oluşturduğunuz kaynak havuzlarından sanal sunucularınıza ihtiyacı ölçüsünde kaynak atayabilirsiniz. Sistemin esnek ve genişleyebilen yapısı sayesinde kaynak yetersizliği nedeniyle yeni yatırımlar yapmak zorunda kalmazsınız, örnek olarak sadece depolama ihtiyacı için sıfırdan bir sunucu yatırımı yapmanız gerekmez.

Kaynak havuzunuzu ihtiyacınıza göre genişletebilir, 10 adet fiziksel sunucu ile karşılayabileceğiniz gereksinimlerinizi tek bir sunucu üzerinde çalışan 10 adet sanal sunucu ile daha verimli bir şekilde karlışalayabilirsiniz. Ya da 100 adet fiziksel sunucunuzu bir sanallaştırma sistemi üzerinde birleştirerek birkaç sunucu ve depolama sistemi ile daha performanslı ve stabil çalışan bir sistem haline getirebilirsiniz. Böyle bir senaryo da sadece sağlayacağınız enerji tasarrufu ile dahi yapacağınız yatırımınızı kısa sürede amorti edebilirsiniz.

Oluşan bir felaket durumunda çok daha basit ve problemsiz bir failover yapısı kurabilir, sunucu up time sürelerinizi maksimum seviyede tutabilirsiniz. Üstelik tüm bunları tek bir ara yüz üzerinden yöneterek sunucu yönetimi için ayırdığınız iş gücünüzden tasarruf sağlarsınız.

Verimli bir sanallaştırma çözümü oluşturmak için uygun altyapı, doğru donanım ve yazılım öğelerini bir araya getirmeniz gerekmektedir. Firmamız Microsoft, Vmware gibi sanallaştırma yazılımı sektöründe lider çözüm ortaklarından güç alarak, uzun yıllar süren sanallaştırma tecrübesi ve uzman kadrosu ile çözümü ayağınıza getirmektedir.
Yenidoğan Mahallesi, Edebali Caddesi No:12 34791 Sancaktepe - İstanbul
216 430 93 00
216 430 93 01
3nokta   Copyright © 2018 - 3NOKTA BİLİŞİM- Tüm hakları saklıdır.
Web Tasarımı  3nokta