ara
ara
Çözümlerimiz
3nokta
Yedekleme Çözümleri
Veri, kurumların en değerli varlığıdır. Dosyalarınızın düzenli bir şekilde yedeklerinin alınması, her hangi bir veri kaybı esnasında tekrar veriyi geri getirmek açısından çok önemlidir. Yedek alma sıklığı, dosyalarınızın türü, yapısı ve boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Dosyalarınızın önem durumuna göre yedekleme prosedürü olmalıdır.
Dosya ve verileriniz düzenli olarak yedeklenerek, donanım arızası, kullanıcı hataları ve felaket durumlarında meydana gelen veri kayıplarını en aza indirmelidir.
Yedek alınacak periyotların kullandığınız uygulamaların durumu ve veri artış hızınıza göre belirlenmesi gerekir. Bu periyotlar günlük/haftalık/aylık/yıllık ve hatta dakika seviyesinde tutulabilmektedir.
Burada önemli olan bir noktada aldığınız yedeklerin geri dönüp dönmediğini belli aralıklarla kontrol etmektir. Bu kontroller esnasında herhangi bir kötü durumla karşılaşılırsa senaryonun ve yedek alan uygulamanızın değiştirilmesi veya bakımdan geçirilmesi gerekecektir.
Bunların dışında yedeği barındıran medyanın tutulduğu lokasyon da çok önemlidir. Her hangi bir doğal felaket anında verilerinize daha hızlı ulaşmak için sistemlerinizin bulunduğu lokasyondan daha farklı yerlerde medyalar saklanmalıdır.
Yedek alma işleminin otomatik veya manuel yapılıyor olması risklerinizi değiştirir. Eğer otomatik, bir uygulama vasıtasıyla bu işlem yürütülüyorsa her işlem sonucunun email veya sms ile sistem yöneticilerine gönderilmesi gerekmektedir. Manuel alınan backuplar, yedeklemeyi yapan kullanıcıların yapacağı hatalar neticesinde riske neden olabilir.
Yedeklemenin yapıldığı esnada sistemin çalışıyor olması 7x24 çalışan firmalar için önemlidir. İş kesintilerine uğramadan yedekleme prosedürü yerine getirilmelidir.
Bu kapsam da 3Nokta;
• Microsoft
• Acronis
ürünlerinde çözüm üretmektedir.

Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.
web tasarımı